Kremy przeciwzmarszczkowe. Kiedy i dlaczego warto je stosować?

Starzenie się skóry jest nieuniknione, ale również pamiętajmy, że jest to stan naturalny i fizjologiczny. Głównym objawem tego procesu jest nadmierne przesuszenie skóry, obniżenie jej elastyczności, spowolnienie procesów regeneracyjnych. Moment pojawiania się pierwszych zmian, tempo przebiegu procesu oraz stopień ich nasilenia jest cechą indywidualną, uwarunkowaną genetycznie. Z drugiej jednak strony niektóre czynniki zewnętrzne, takie jak: nadmierna ekspozycja słoneczna, palenie papierosów, niewłaściwa dieta lub brak odpowiedniej pielęgnacji, mogą przyspieszać pojawienie się pierwszych oznak starzenia się skóry oraz pogłębiać już istniejące zmiany.

Co dzieję się z naszą skórą wraz z upływem lat?

Kremy przeciwzmarszczkoweWraz z wiekiem zachodzi wiele zmian w budowie i funkcjonowaniu skóry. Komórki naskórka ulegają wolniejszej odnowie, skóra staje się bardziej łuszczącą i szorstka. Zmniejsza się także ilość melanocytów, co sprzyja poparzeniom słonecznym. Częściej pojawiają się różnego rodzaju przebarwienia i piegi. W wyniku starzenia się zmniejsza się również liczba fibroblastów w skórze, a tym samym obniża się ilość struktur przez nie wytwarzanych, takich jak kolagen i elastyna, czego efektem jest utrata elastyczności. Na skutek postępujących procesów starzeniowych zmniejsza się też ilość naczyń włosowatych, przez co skóra jest słabiej odżywiona i dotleniona. Wszystko to czynniki powodują, że staje się ona sucha, matowa i pojawiają się na niej zmarszczki.

Czy możemy zatrzymać czas i uchronić się przed zmarszczkami?

Procesu starzenia nie można zatrzymać, jednak możemy go spowolnić przez zachowanie odpowiedniej diety, uprawianie sportu czy stosowanie właściwie dobranych kosmetyków.

Należy zawsze pamiętać o prawidłowym nawilżeniu skóry, poprzez stosowanie odpowiednich kosmetyków, zawierających głównie substancje nawilżające, takie jak np. kolagen czy kwas hialuronowy. Ich stosowanie już od 25–30 roku życia pozwoli nam skutecznie zapobiegać powstawaniu zmarszczek. Kosmetyki do cery dojrzałej zwykle mają bogatszą konsystencję, co sprawia, że doskonale wzmacniają płaszcz hydrolipidowy skóry, hamując przeznaskórkową utratę wody z naskórka i utrzymując odpowiednie nawilżenie.

  Oczyszczenie organizmu

Bardzo ważnym czynnikiem spowalniającym proces starzenia się skóry jest unikanie nadmiernego promieniowania UV. Stosowanie kremów zawierających filtry przeciwsłoneczne hamuje proces fotostarzenia się skóry, praktycznie każdy krem przeciwzmarszczkowy stosowany na dzień powinien je zawierać. Również ważne jest aby krem posiadał w składzie naturalne antyoksydanty, np. witaminy A, C, E czy koenzym Q10, które zmiatają wolne rodniki.

Wraz z upływającym czasem zmniejsza się ponadto ilość włókien kolagenowych i elastynowych w skórze. „Rusztowanie”, na którym opierają się wierzchnie warstwy skóry zaczyna słabnąć, mięśnie twarzy tracą swoje napięcie, pogłębiają się bruzdy. Po 40 roku życia warto stosować preparaty zawierające w swym składzie retinol i witaminę C, substancje te zwiększają liczbę fibroblastów oraz produkcję kolagenu i elastyny, co w znaczący sposób poprawia wygląd skóry, staje się ona jędrniejsza, bardziej elastyczna, drobne zmarszczki spłycają się. Dodatkowo retinol posiada właściwości złuszczające naskórek, zaś witamina C rozjaśnia skórę, chroni ją przed promieniowaniem UV i działaniem wolnych rodników.

Po 50–60 roku życia proces starzenia się skóry gwałtownie przybiera na sile, co spowodowane jest głównie obniżeniem ilości estrogenów w organizmie. Kosmetyki stosowane w tym okresie zawierają fitoestrogeny (hormony roślinne), pozyskiwane np. z soi. Dzięki swej budowie naśladują one naturalne estrogeny i zapobiegają niekorzystnym zmianom w skórze związanym z okresem menopauzy — przyśpieszają regenerację naskórka i stymulują produkcję włókien kolagenowych, a także zapewniają odpowiednie nawilżenie skóry.

Pamiętaj

  • Żaden krem nie jest w stanie całkowicie zatrzymać procesu powstawania zmarszczek, ale odpowiednio dobrany kosmetyk pozwoli skutecznie poprawić kondycję naszej skóry.
  • Stosuj kosmetyki odpowiednie dla twojego typu cery, oraz twojego wieku.
  • Stosuj preparaty złuszczające (peelingi enzymatyczne lub drobnoziarniste, delikatne toniki z kwasami AHA/BHA, domowe płatkami owsianym), które usuwając martwy naskórek, pobudzą regenerację i odnowę skóry oraz ułatwią przenikanie aktywnych składników kremu w głębsze partie skóry.
  Dieta bogata w minerały

Możesz również polubić…